Utrikesminister Tobias Billström (M) kommer nu att kalla upp Iraks ambassadör till UD.

Gängkriminella invandrare döms till döden i Irak

Publicerad 13 juni 2024 kl 18.01

Utrikes. Två av de totalt tre invandrare med svenska medborgarskap som greps i Irak för mordet på gängledaren Mustafa ”Benzema” Aljiburi döms nu till döden. En tredje får fängelse.

Dela artikeln

En 19-årig alban pekas ut som huvudman i härvan och enligt albanska Politico betalade den svenska regeringen drygt 100 miljoner skattekronor till Irak i utbyte mot att 19-åringen inte skulle dömas till döden, utan istället få tre års fängelse.

Enligt statsminister Ulf Kristersson har Sveriges skattebetalare nämligen ett "ansvar" för gängkriminella invandrare som begår brott utomlands.

– Vi är bestämda motståndare till dödsstraff. Sverige känner alltid ansvar för svenska medborgare, säger han till Aftonbladet.

En av de dödsdömda ska vara 23-årig man vars släktingar nu klagar i olika medier.

Ulf Kristersson lovar att försöka förhindra att straffet verkställs för någon av de inblandade.

UD:s presstjänst skriver i ett mejl till Aftonbladet att Sveriges ambassad i Bagdad arbetar intensivt för att försöka få klarhet i uppgifterna.

"Stämmer uppgifterna är det naturligtvis mycket allvarligt. Vi kommer i så fall brådskande agera för att straffen inte ska verkställas", skriver UD:s presstjänst.

Utrikesminister Tobias Billström (M) kommer nu att kalla upp Iraks ambassadör till UD, skriver TT.

På internet ifrågasätter samtidigt många den svenska regeringens stora engagemang i frågan, och vissa menar att det är naturligt att svenska lagar och straffsatser gäller i Sverige, men inte i till exempel i Irak, som ligger i arabvärlden.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Video: Lynchmobbens attack mot invandringskritisk politiker

"Fascist!" Nu drabbas även lilla Schweiz av brutala invandrarkravaller.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.