Elin Söderberg.

MP-kvinna lämnar riksdagen efter "olämpligt beteende" på efterfest

Publicerad 28 november 2024 kl 11.18

Inrikes. Elin Söderberg, riksdagsledamot för Miljöpartiet från Västerbotten, lämnar sitt uppdrag. Anledningen uppges vara att hon "agerat olämpligt" på en efterfest i samband med partiets kommun- och regiondagar.

Dela artikeln

Beskedet meddelades i ett pressmeddelande från partiet under torsdagsförmiddagen.

Annika Hirvonen, gruppledare för Miljöpartiets riksdagsgrupp, kommenterar händelsen för SVT:

"Elin har agerat olämpligt. Det är ett agerande som inte är förenligt med att företräda Miljöpartiet och Elin har beslutat att avsäga sig uppdraget som riksdagsledamot."

Elin Söderberg har själv inte velat ge några ytterligare kommentarer om vad som har hänt utan hänvisar till Hirvonen.

Till SVT Nyheter Västerbotten säger hon kort:

– Jag kan inte prata nu.

Exakt vad som inträffat under efterfesten framgår inte av partiets uttalande.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Massprotester mot asylhotell sprider sig över hela Storbritannien

Omfattande demonstrationer under helgen. Vanliga britter har fått nog – och kräver att hela asylsystemet avskaffas.0 

Ekonominyheter

Centralbanker kräver ökad invandring

Ledande centralbankschefernas appell.. Fortsatt tillväxt kräver fortsatt inflöde från tredje världen, enligt "experterna".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.