Putin: Eldupphör i Ukraina över påsken

Publicerad 19 april 2025 kl 16.27

Utrikes. Rysslands president Vladimir Putin har deklarerat ett eldupphör i Ukraina under påskhelgen, rapporterar Reuters.

Dela artikeln

I ett uttalande från Kreml säger man att eldupphöret träder i kraft 17.00, svensk tid, och pågår till midnatt den 21 april.

I uttalande från Kreml säger man också att man förmodar att Ukraina kommer att följa samma linje men att man annars kommer att svara på attacker.

– Samtidigt måste våra trupper vara beredda att reagera på eventuella kränkningar av vapenvilan och provokationer från motståndaren, på alla aggressiva handlingar, sa Putin.

Något uttalande från Ukrainskt håll har än så länge inte kommit.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-pedofil får nöja sig med 640.000 kronor – fallskärmen stoppas

Skulle få 11,6 miljoner. Men nu stoppas alla framtida utbetalningar till tågrunkaren Gustav Hemming.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.