Bergaskolan i Limhamn har anställt en 41-årig elevassistent, Tara Saleh, som i sociala medier uppmärksammats för grova utfall mot Sverige och svenskar.
Hon har tidigare dömts för bland annat bidragsbrott och fick tidigare lämna en skola i Göteborg efter hotfulla inlägg.
Sverigedemokraterna i Malmö listar i ett pressmeddelande uttalanden där Tara Saleh fortsätter göra utfall mot svenskar och skryter om att leva på bidrag.
"Vi kommer att resa hem till våra hemländer efter att vi förstört Sverige"
"Jag är kvar och gör narr av er, förlöjligar er och kränker er, ni kan inte stoppa mig, polisanmäl mig, idioter"
"Jag lever lyxliv på era skattepengar, ni betalade min resa till Gambia, hur känns det, idioter?"
Hon kallar också svenskar och deras barn för "horor och horungar", och har i filmklipp uttryckt stöd för terrorklassade islamistgrupper, enligt SD.
Ett annat uttalande lyder:
"Ryssland kommer att se till att göra parkeringsplats av hela Sverige. Och det kommer jag se fram emot."
Tara Saleh blev svensk medborgare 2006 och har kopplats till en kriminell släkt.
– Malmö stad måste bli bättre på att anställa personal, säger Magnus Olsson (SD), oppositionsråd i Malmö.
Olsson uppger att föräldrar med barn på Bergaskolan är oroade och ifrågasätter hur rekryteringen godkänts.
– Vi har fått till oss att föräldrar som har sina barn på den här grundskolan är missnöjda och oroade. De undrar hur i all sin dar grundskoleförvaltningen kunnat godkänna den här rekryteringen. Vi pratar alltså här om en ökänd extremist som är omtalad för sina hot mot svenskar och för sina islamistiska och antisemitiska åsikter, säger Magnus Olsson.
Rikard Persson, rektor på Bergaskolan, säger till Sydsvenskan att man inte kände till kvinnans bakgrund på skolan i Göteborg.
– Vi tittar på cv och kontaktar de referenser som personer lämnar, följer upp och frågar. Det gjorde vi och där framkom ingenting överhuvudtaget. Då kan man fråga sig hur det vi nu vet kunde slingra igenom. Då får man kanske fundera på om allt står med i ett cv, säger han till Sydsvenskan.
Det fanns dock inte några arbetsrättsliga skäl att sparka henne, enligt Persson, och hon har i stället omplacerats till en administrativ roll och arbetar inte med någon barngrupp.