Inflationen

Nytt inflationsrekord i eurozonen

Publicerad 7 januari 2022 kl 15.13

Ekonomi. Den så kallade "övergående inflationen" fortsätter att stiga i eurozonen. Konsumentpriserna ökade med 5 procent i årstakt i december, jämfört med inflationstakten på 4,9 procent i november.

Dela artikeln

Inflationen är den högsta sedan introduktionen av euron och högre än förväntningarna, skriver Bloomberg.

Nyheten betyder dock inte automatiskt att den Europeiska centralbanken (ECB) väntas dra ned på stimulansåtgärderna eller höja räntorna. Eurozonen är precis som Sverige beroende av närmast fri tillgång till gratis pengar för att finansiera olika bidrag, inte minst till Sydeuropa.


Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

S vill ha svar om regeringens syn på Israel

Kristersson säger sig vilja pressa Israel. Samtidigt proklamerar Ebba Busch att "Israel gör världen en tjänst" genom det de just nu gör i Gaza.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.