Polisen ska få skjuta fler

Publicerad 8 september 2023 kl 11.26

Inrikes. Justitieminister Gunnar Strömmer har tagit emot en utred­ning om polisens rätt att använda skjut­vapen. Utred­ningen föreslår att befogenheterna att skjuta skarpt ska utökas, skriver regeringen på sin hemsida.

Dela artikeln

Justitieråd Petter Asp, som har lett utred­ningen, föreslår en ny lag som uttöm­mande reglerar när polisen har rätt att använda skjutvapen.

Förslaget inne­bär att polisen kan ha rätt att använda skjut­vapen i något fler situa­tioner än vad som är fallet i dag.

Reglerna förutses däremot inte leda till en ökad använd­ning av skjut­vapen efter­som det ställs höga krav på nöd­vändig­het och försvarlighet, enligt utredningen.

Utredningens förslag kommer att skickas på remiss till berörda myndig­heter, organisa­tioner och andra intres­senter.

Därefter tar regeringen ställning till förslaget.


Nyheter från förstasidan

Åkesson nu populärare än Kristersson

Stödet för statsministern rasar bland män. Om bara männen fick bestämma skulle Jimmie Åkesson styra.0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.