Johan Forssell (M).

Regeringen ger 600 miljoner mer till Ukraina

Publicerad 13 december 2022 kl 07.48

Inrikes. Regeringen utökar stödet till Ukraina med 600 miljoner kronor. Det sker genom en ny mekanism inom Världsbanken som syftar till att upprätthålla tillgången till energi, värme, sjukvård och stödja jordbruket och utbildningssystemet.

Dela artikeln

– Som inkommande EU-ordförande vill jag skicka en stark signal om att Sverige står sida vid sida med Ukraina. EU är Ukrainas framtid. Det ska det inte råda något tvivel om, säger bistånds- och utrikeshandelsminister Johan Forssell (M).

Den 13 december kommer Forssell att medverka på en konferens i Paris som syftar till att samla stöd för att stärka Ukrainas civila infrastruktur.

– Då kommer jag ta tillfället i akt och berätta om det svenska stödet till Världsbankens nya satsning. Inte minst för att få fler länder att ansluta sig till initiativet, säger Johan Forssell i ett pressmeddelande.

I november offentliggjorde regeringen Sveriges hittills största stödpaket till Ukraina.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 182747317


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Norge inför 16-årsgräns för sociala medier

Beroendeframkallande och farligt, anser regeringen.. "Det här har jag tänkt på sedan dag ett som statsminister", säger statsminister Jonas Gahr Støre0 

Liberala kvinnors ordförande avgår efter SD-närmande

Malin Sjöberg Högrell lämnar sitt uppdrag.. "Liberal feminism viker aldrig ner sig när det kommer till frihet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0 

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0