Asylkaoset

Regeringen inför tältläger för asylsökare

Publicerad 9 oktober 2015 kl 11.16

Inrikes. Kraven på komfort i asylboenden sänks kraftigt meddelar regeringen på en presskonferens. Syftet är att det snabba befolkningsbytet i Sverige ska kunna fortsätta trots att antalet riktiga hus i landet är slut.

Dela artikeln

– Alla kommuner måste vara med och dela på ansvaret, säger Stefan Löfven under presskonferensen och betonar att det hela kostar pengar.

– Nu krävs det humanism! Men också handfasthet, sade Löfven och nämnde att polisen ska öka antalet inre utlänningskontroller och avvisningar av asylsökare som har fått avslag.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kalla Fakta-reporter anlitade torped för att mordhota farmor

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0