S-väljare: Löfven och invandringen partiets svagaste kort

Publicerad 29 december 2019 kl 14.22

Inrikes. En fjärdedel av Socialdemokraternas väljare anser att Stefan Löfven är en av de svagaste punkterna som partiet har, enligt en mätning från Aftonbladet/Demoskop.

Dela artikeln

Av dem som uppger att de röstade på S i riksdagsvalet 2018 men numera har gått över till ett annat parti svarar 72 procent att S har gått för långt åt höger.

I samma grupp anser 47 procent att Januariavtalet, överenskommelsen mellan regeringen och de liberala partierna, är "mycket dålig".

Både sossar och ex-sossar är dock överens om att Stefan Löfven och partiets invandringspolitik är två av S svagaste punkter, skriver Aftonbladet.

De väljare som S förlorat sedan valet lutar istället mot att rösta på V, MP och SD, enligt mätningen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 752670363


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 752670364


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Regeringen föreslår bidragsstopp för kriminella

"Generell spärr" för utbetalningar ska utredas. "Kriminella ska inte kunna tillskansa sig våra gemensamma skattepengar."0 

Ekonominyheter

Utbudschock efter lag om höjda bostadspriser

Reformen ser ut att få omvänd effekt.. Marknaden översköljs av sugna säljare när unga får låna mer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0