Mikael Damberg (S).

Så ska elprisbidraget fördelas

Publicerad 20 januari 2022 kl 10.29

Inrikes. Regeringen föreslår nu en modell för så kallad elpriskompensation för de hushåll som drabbats av höga elpriser. Totalt avsetts närmare sju miljarder kronor i bidrag som når cirka två miljoner hushåll i hela Sverige.

Dela artikeln

Regeringen aviserade den 12 januari ett förslag på en kompensation för de hushåll som har höga elräkningar med anledning av elbristen.

Kompensationen avser tre månader: december 2021 till och med februari 2022.

På en presskonferens idag presenterades ett förslag på en modell för bidraget som är utformad som en trappa där lägsta trappsteget ligger på en förbrukningsnivå om 700 kWh per månad och där kunden får en kompensation på 300 kr för tre månader.

Det högsta trappsteget ligger på en förbrukningsnivå från 2.000 kWh per månad och uppåt där kunden kommer att få 2.000 kr per månad, alltså totalt 6.000 kronor.

− Det här är ett viktigt stöd som når omkring två miljoner hushåll, det vill säga fler än var tredje hushåll i Sverige. Nu lägger vi ett fullt genomförbart och mer träffsäkert förslag på riksdagens bord, sade finansminister Mikael Damberg.

Regeringen kommer att utse Kammarkollegiet till den myndighet som förvaltar medlen och som ansvarar för kontakten med elnätsbolagen. Det är elnätsbolagen som bestämmer hur pengarna förmedlas till hushållen.

Regeringen planerar att lämna förslag om ett anslag för detta ändamål i en extra ändringsbudget tidigt i februari. Riksdagen beräknas därefter kunna fatta beslut om ändringsbudgeten i slutet av februari.

Efter riksdagsbeslut av ändringsbudgeten kommer pengarna finnas tillgängliga för elnätsbolagen att söka. Därefter kommer de första betalningarna till kunder komma så snart elnätsbolagen kan administrera stödet, ofta som en kreditering på elnätsfakturan. Elnätsföretagen kommer även att få ersättning för de administrativa kostnader som hanteringen av utbetalningarna till berörda kunder innebär, enligt regeringen.

Den exakta tidpunkten då varje hushåll får sitt stöd beror enligt regeringen dels på hur elnätsbolaget valt att hantera förmedlingen av stödet, dels på hur kunden valt att hantera sin elräkning.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.