SD fortsatte växa under november

Publicerad 3 december 2012 kl 11.41

Inrikes.Sverigedemokraterna fortsätter växa i ett genomsnitt av samtliga opinionsmätningar under november månad. I en beräkning, som beställts av Sveriges Radio, har man kommit fram till ett lägre resultat för SD än det som den oberoende statistiksajten status.st har kommit fram till.

Gilla artikeln på Facebook

SvD och SR rapporterar idag att SD under november haft stöd av 8,4% av väljarna. Med samma underlag har status.st kommit fram till 9,0%.

I både SvD:s och Sveriges Radios rapportering om Sverige- demokraternas väljarsiffror för november relaterar man till "järnrörsgate" från 2010, SD:s senaste mediaskandal som leddes av tidningen Expressen. Sveriges Radios expert, professor Marie Demker, diskuterar i inslaget hur denna rasistskandal kan ha påverkat opinionen.

Under januari 2011 stoppades den socialdemokratiske kommunal- fullmäktigekandidaten Aho Dulan i sin bil med en blodalkoholhalt på 0,84 promille. Dessutom hade han en skarpladdad pistol i fickan och ett fullt extramagasin i handskfacket. Vem politikern hade köpt pistolen av vägrade han uppge. Professor Demker avstod helt från att spekulera i hur opinionen för Socialdemokraterna påverkats av denna händelse - möjligen eftersom opinionen, p.g.a. mediatystnad, inte har kunnat bli påverkad.

Samtidigt rapporterar Demoskop att hela 21% av väljarna delar Sverigedemokraternas syn på invandringen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Dumpen inför rätta: "Inte värdigt ett rättssamhälle"

Anklagas för förtal av uthängd man.. "Önskar det handlade mer om barn och mindre om en gammal kärring som har kränkt en gammal gubbe."0 

Sverige skickar stridsflyg till Island

Ska delta i Natos incidentberedskap.. "Vi vet att Ryssland har ambitioner i Arktis."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0