Vänsterkravallerna i Göteborg
Den stenslungande somaliern slipper utvisning,

Somalier som slungade stenar mot polisen slipper utvisning

Publicerad 18 december 2017 kl 12.25

Inrikes. Alla elva åtalade för vänsterkravallerna vid Nordiska motståndsrörelsens demonstration i Göteborg i september dömdes idag av Göteborgs tingsrätt. Åtta av dem döms till fängelse. Men åklagarens begäran om utvisning av den stenslungande somalier som suttit häktad i målet har avslagits.

Dela artikeln

Det blir fällande domar för samtliga åtalade efter vänsterkravallerna i Göteborg den 30 september, som skedde i samband med Nordiska motståndsrörelsens demonstration i staden.

Nio män mellan 18 och 34 år döms för att ha deltagit i våldsamt upplopp på Örgrytevägen utanför Liseberg.

Åtta av dem döms till fängelse.

Sju döms även för försök till våld mot tjänsteman efter att ha kastat sten eller andra föremål mot polisen.

De två åtalade somalier som hade använt en slunga för att kasta sten mot polisen döms även för försök till grovt våld mot tjänsteman.

De flesta av de åtalade döms till fängelse mellan tre till nio månader. Två av dem får i stället skyddstillsyn med samhällstjänst.

"Anledningen till att straffen varierar är männens ålder och brotten som de i övrigt döms för", skriver rätten.

En 34-årig svensk man som enligt åklagaren ska ha startat upploppet döms till fem månaders fängelse för våldsamt upplopp, försök till grovt våld mot tjänsteman samt för att ha maskerat sig.

En 19-åring, medborgare i Somalia, döms till nio månaders fängelse för samma brott.

– Jag ville kasta på nazisterna, men polisen stod emellan, säger han till GT.

Den andre somaliern, som säger sig vara 17 år och även han är medborgare i Somalia, döms till fem månaders fängelse. Åklagarens yrkande om utvisning ogillas dock. Rätten skriver att "ett brott bör ha ett straffvärde om fängelse i minst ett år för att utvisning ska få ske oberoende av återfallsrisk". Dock kan han komma att utvisas enligt utlänningslagen, eftersom han enligt Migrationsverket saknar rätt till uppehållstillstånd. Det beslutet är nu under prövning.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0