Spendrups tar över Cuba Cola

Publicerad 26 januari 2020 kl 14.38

Ekonomi. Efter att ha gjort succé med Trocadero tar Spendrups nu även över läskvarumärket Cuba Cola.

Dela artikeln

– Vi har tidigare tagit över varumärken som vi ser har potential att blomma ut, som till exempel Trocadero. Vi förädlar pärlor, säger Anna-Stina Hallberg, marknadschef för Spendrups alkoholfria drycker, till Dina Pengar.

Cuba Cola är en lanserades i Sverige 1953 och blev därmed den första colasort som såldes i landet. Drycker som innehöll fosforsyra och koffein var fram till 1953 förbjudna i Sverige, men när förbudet hävdes hade företaget Saturnus AB redan en färdig dryck klar för att börja producera. Colan började säljas sommaren 1953 och blev en stor succé eftersom efterfrågan var hög på den amerikanska drycken Coca-Cola, som lanserades i Sverige först tre månader senare, skriver Wikipedia.

På 60- och 70-talen fick Cuba Cola ett uppsving eftersom vänsterextremister trodde att de stöttade Fidel Castros regim genom att köpa drycken. Cuba Cola fick dock sitt namn innan det kommunistiska maktövertagandet i landet och har inte haft någonting med Castros regim att göra.

När Spendrups tog över varumärket Trocadero år 2017 ledde till oro och upprördhet bland dryckens anhängare. Spendrups försäkrade då i ett inlägg på Facebook att Trocadero "aldrig" kommer att försvinna och att receptet kommer inte skulle förändras.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Musk startar nytt parti för att banta USA:s byråkrati

America Party vill skära i allt. Men vägen till det amerikanska parlamentet är lång och svår – även för världens rikaste man.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0