Rasismen på Sveriges Radio

SR i rasistpåhopp på Teodorescu – kallades "husblatte"

Publicerad 7 mars 2015 kl 21.41

Radio & TV. Många har idag reagerat starkt på ett radioinslag i Sveriges radio P3 igår där den konservativa debattören Alice Teodorescu kallades för "husblatte".
– Var inte en sån husblatte, sade en av det statliga radiobolagets programledare om Teodorescu.

Dela artikeln

© Wikipedia

Alice Teodorescu.

Alice Teodorescu fick nyligen jobb som politisk redaktör och chef för Göteborgspostens ledarredaktion. Valet av en konservativ debattör som politisk redaktör för en stor och etablerad tidning i Sverige är något som retat gallfeber på många vänsterpolitiska journalister och politiska debattörer.

Statliga Sveriges radio ägnade därför 20 minuter igår av ett vänsterradikalt programinslag i P3 åt att prata om Teodorescu.

"Hej alla maktkåta skitmänniskor", inleds radioinslaget – därefter läser de tre programledarna i studion, varav två har utomeuropeisk invandrarbakgrund, upp och gör sig lustiga över olika inlägg om Teodorescu som de hittat på internet, varav några av sexuell karaktär.

Allt eftersom programmet går blir programledarna mer och mer irriterade på Teodorescu då hon inte delar deras vänsterradikala åsikter. Tillslut börjar de jämföra henne med lasermannen John Ausonius och tillslut brister det helt för en av programledarna som kallar Teodorescu för "husblatte" – "var inte en sån husblatte", säger plötsligt programledaren Dilan Apak.

Ordet "husblatte" är ett vänsterpolitiskt glåpord som används om invandrare i Sverige som inte delar klassiskt vänsterpolitiska idéer i frågor som rör invandring – till exempel att Sverige ska ha öppna gränser eller att svenska skolelever ska tvångsintegreras med invandrare. Begrepp som "Onkel Tom" och "husneger" är andra liknande vänsterpolitiska glåpord på samma tema där man anspelar på personens härkomst.



403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 597451809


Varnish cache server

Dumpades med söndertrasat underliv i ökänd park. Nu kämpar ungen för sitt liv – första steget är att lära sig äta igen.0 Plus

Mer från Radio & TV

En procent av de unga lyssnar på Ekot

Bara medelålders och pensionärer följer public service.. "De borde tvingas lägga ner Utbildningsradion och P3 rakt av".0 

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism

"SD öppnar för politiska förhör".. Anne Lagercrantz skarpt kritisk till initiativet till utfrågning om makens solsemester.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare

Rapparens comeback i rampljuset.. Spelar gangster när Jens Lapidus roman filmatiseras.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0