Syrgasförbud på äldreboenden
Utdrag ur riktlinjer för syrgas till boende på äldreboenden inom Region Stockholm.

Stockholm: Vissa äldre kan beviljas syrgas

Publicerad 1 maj 2020 kl 12.37

Inrikes. Region Stockholm verkar ha en något mer tillåtande syn på att bevilja syrgasbehandling till boende på äldreboenden än Region Gävleborg. Många äldre ska behandlas med metoder som ”öppet fönster” och morfin, som ger en snabb och ångestfri död. Vissa äldre kan dock komma att beviljas syrgas.

Dela artikeln

I riktlinjer för Region Stockholm avseende syrgasbehandling till människor som bor på äldreboenden säger man sig eftersträva att alla boende på äldreboenden ska få något man kallar för ”advanced care planning”, redan innan de drabbats av covid-19.

I denna vårdplanering ska det stå ifall den boende ska erbjudas potentiellt livräddande behandling med syrgas eller svalka genom "öppet fönster" och dödshjälp med hjälp av morfin ifall han eller hon blir sjuk i covid-19.

Regionen är tämligen otydlig i sina riktlinjer vad gäller vilka som ska bli föremål för så kallad "palliativ vård" ifall de drabbas av covid-19 och vilka som ska få behandling med syrgas.

Stockholm pekar dock enbart ut grupper som vistas på äldreboende temporärt på grund av att de har en sjukdom de kan tillfriskna ifrån som de som kan beviljas syrgas. Därigenom antyder regionen att samtliga som bor på äldreboenden i Stockholm utan någon reell chans att bli såpass friska att lämna boendet för att bo på egen hand i framtiden ska behandlas som "palliativa".

De boende på äldreboenden i Stockholm som nämns i riktlinjerna som en grupp som kan beviljas syrgas är de som bor på "korttidsboende med tillfällig sjukdom eller tillfällig försämring av kronisk sjukdom".

Det framgår inte från riktlinjerna i vilken mån en person som misstycker till att bara beviljas palliativ vård kan låta skriva ut sig från sitt boende och med hjälp av anhöriga eller på annat sätt själv söka upp sjukvården och beviljas syrgasbehandling den vägen.


Illegala flyktingbarnet kunde stanna tack vare politikernas beslut. Fick jobba kvar på hemtjänsten – trots larmen om gränslöst beteende.0 Plus

DN:s raseri sågas av konkurrenten. "De skulle bara veta" hur höga bidragen egentligen är.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här våldtogs kvinnan av 75-årige gynekologen

Kort fängelsestraff för dådet på mottagningen. Har arbetat som läkare i Sverige i 35 år – men förhören fick genomföras med arabisk tolk.0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0