Strömmer vill sänka straffåldern till 14 år

Publicerad 27 januari 2025 kl 07.51

Inrikes. Justitieminister Gunnar Strömmer (M) föreslår att straffmyndighetsåldern i Sverige sänks till 14 år.

Dela artikeln

Gängkriminaliteten kryper ned i åldrarna, och 120 barn under 15 år misstänktes under 2024 för mord eller inblandning i mord.

Gunnar Strömmer menar att straff är avgörande för brottsoffrens upprättelse och samhällets skydd.

– Straffet är en otroligt central del av upprättelsen, säger han i SVT:s Agenda.

Kritiker som Centerpartiets Ulrika Liljeberg avfärdar förslaget och framhåller istället behovet av förebyggande åtgärder. Erfarenheter från Danmark visar dessutom att brottsligheten bland unga ökade när åldern sänktes.

Trots detta driver regeringen på för förändring och hänvisar till att Europa i genomsnitt har 14 år som straffmyndighetsålder. En utredning om att sänka straffmyndighetsåldern presenteras på tisdag.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 983065316


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0