Ubåtsjakten i Stockholms skärgård

SvD: Skadad rysk ubåt i svenskt vatten

Publicerad 18 oktober 2014 kl 23.40

Inrikes. Innan ubåtsjakten startade i Stockholms skärgård uppfattade svensk signalspaning att någon sände ett nödsamtal från Stockholms skärgård till den ryska enklaven Kaliningrad. Det tyder på att det kan finnas en skadad rysk ubåt på svenskt vatten, skriver SvD.se.

Dela artikeln

Det var på torsdagen som Sverige uppfattade ett radiosamtal på ryska som sändes på en radiofrekvens som används för nödtrafik av Ryssland.

Dagen därpå upptäcktes en främmande farkost i den tätt trafikerade Kanholmsfjärden utanför Värmdö i Stockholm.

Vid 22-tiden sändes krypterad radiotrafik på samma frekvens från Kanholmfjärden till Kaliningrad.

Sedan i onsdags befinner sig enligt SvD den ryskägda oljetankern NS Concord på internationellt vatten utanför Stockholms skärgård. En av SvD:s försvarskällor, som arbetar med ubåtsjakten, säger att man från svensk sida är medvetna om fartyget.

I ett meddelande kommenterar krigsmakten uppgifter om att en utländsk ubåt "saknas" i Stockholms skärgård. 

- Försvarsmakten kan varken bekräfta eller förneka uppgifter och spekulationer i media som publicerats på lördagskvällen om en saknad utländsk ubåt, säger Försvarsmaktens informationsdirektör Erik Lagersten. 


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tidögänget går mot 100.000 nya invandrare i år med

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Mer från Inrikes

"Mycket oroande" att vart tionde äldre barn numera inte kan simma

Svensk Simidrott slår larm.. Simkunnighet är samtidigt ett grundläggande mål i läroplanen.0 

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0