HMF på Facebook

Åtalas för inlägg på Facebook: "Negrer våldtar, araber bränner bilar, judar skrattar"

Publicerad 27 november 2017 kl 15.47

Lag & Rätt. En man i 35-årsåldern åtalas i Sundsvall för hets mot folkgrupp på grund av ett inlägg han anklagas för att ha skrivit på Facebook.

Dela artikeln

"Negrer våldtar, araber bränner bilar, judar skrattar", ska mannen ha skrivit i inlägget, som publicerades den 25 april 2017.

Enligt åklagaren rör det sig om så kallad hets mot folkgrupp i och med att mannen "uttrycker missaktning för folkgrupp och annan sådan grupp av personer med anspelning på ras, hudfärg, nationellt och etniskt ursprung samt trosbekännelse".

 


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0