HMF på Facebook

Åtalas för inlägg på Facebook: "Negrer våldtar, araber bränner bilar, judar skrattar"

Publicerad 27 november 2017 kl 15.47

Lag & Rätt. En man i 35-årsåldern åtalas i Sundsvall för hets mot folkgrupp på grund av ett inlägg han anklagas för att ha skrivit på Facebook.

Dela artikeln

"Negrer våldtar, araber bränner bilar, judar skrattar", ska mannen ha skrivit i inlägget, som publicerades den 25 april 2017.

Enligt åklagaren rör det sig om så kallad hets mot folkgrupp i och med att mannen "uttrycker missaktning för folkgrupp och annan sådan grupp av personer med anspelning på ras, hudfärg, nationellt och etniskt ursprung samt trosbekännelse".

 


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Lag & Rätt

Ska bli svårare ändra grundlagen

Domstolarnas oberoende ska också stärkas, enligt regeringen.. "Vi ser hur det fria öppna samhället ifrågasätts eller utmanas."0 

Skippade bilbältet – tvingas lämna Sverige

Efter åtta år i landet.. Flera bötesbrott är nog för att neka förlängt uppehållstillstånd, fastslår Migrationsöverdomstolen nu.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0