Evan Neumann i den vitryska tv-kanalen Belarus 1.

Trump-anhängare får asyl i Vitryssland

Publicerad 27 mars 2022 kl 12.06

Utrikes. Amerikanen Evan Neumann, 48, har beviljats asyl i Vitryssland efter att ha åtalats för delaktighet i den så kallade stormningen av kongressen, rapporterar BBC News.

Dela artikeln

En vitrysk tjänsteman uppger att Evan Neumann har fått tillstånd att stanna kvar i landet permanent, enligt BBC.

Enligt tjänstemannen tvingades Neumann passera den vitryska gränsen "illegalt" efter att ha tilldragit sig "intresse från" underrättelsetjänster i Ukraina.

Neumann säger till den vitryska nyhetsbyrån Belta att han hade "blandade känslor" efter asylbeskedet.

– Jag är glad att Vitryssland tog hand om mig. Jag är upprörd över att hamna i en situation där jag har problem i mitt eget land, säger han.

Evan Neumann har tidigare i en intervju med den vitryska tv-kanalen Belarus 1 uppgett att han är oskyldigt anklagad för brott i samband med händelserna vid Kapitolium i Washington den 6 januari.

– Jag anser inte att jag har begått någon form av brott. En av anklagelserna är väldigt kränkande – det påstås att jag slog en polis. Det finns ingen grund för den anklagelsen, säger Neumann, som anser att det hela handlar om politisk förföljelse, sade han.

De vitryska nyhetsankarna beskrev Neumann som en "enkel amerikan – vars butiker brändes ned av medlemmar i Black lives matter-rörelsen – som sökte rättvisa och ställde obekväma frågor, men förlorade nästan allt och blir förföljd av den amerikanska regeringen".

Evan Neumann är en hundratals personer som som formellt brottsanklagats för sina handlingar under den så kallade stormningen av Kapitolium. De identifierades efter en drakonisk efterlysningskampanj från myndigheterna och många av dem angavs av vänner eller familjemedlemmar.

Neumann uppger att han i mars förra året, när han såg sig själv på FBI:s "most wanted"-lista, flydde till Italien. Därifrån tog han sig vidare till Ukraina, där han tillbringade flera månader innan han försökte illegalt korsa gränsen till Vitryssland. Han greps av vitryska gränsvakter och sökte asyl sedan i landet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 59613917


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0