Bostadsbubblan
Arkivbild.

Underskott på bostäder i nio av tio kommuner

Publicerad 8 maj 2017 kl 10.28

Ekonomi. Nio av tio kommuner i Sverige uppger att de har underskott på bostäder. Endast en kommun har överskott. Samtidigt fortsätter bostadsbyggandet öka under 2017 och 2018. Men ändå beräknar 75 procent av landets kommuner att det kommer vara fortsatt underskott på bostäder tre år framöver. Särskilt problematisk är situationen för så kallade nyanlända invandrare, ungdomar och äldre. Det visar Boverkets nya rapport.

Dela artikeln

I bostadsmarknadsenkäten bedömer 255 av Sveriges 290 kommuner – nästan nio av tio – att det råder underskott på bostäder. Det är en ökning med 15 jämfört med förra året.

– Vi ser att antalet kommuner som anger att man har underskott på bostäder fortsätter att öka, säger Hans-Åke Palmgren, nationalekonom på Boverket, i ett uttalande.

Bara 34 kommuner anger att man har balans på antalet bostäder, medan endast en kommun i hela landet, Övertorneå, säger att man har överskott.

"I år anger Örebro, Helsingborg och Kristianstad att man totalt sett har balans på bostadsmarknaden. Detta behöver dock inte betyda att det är balans i hela kommunen eller för alla grupper. Gemensamt för de tre kommunerna är att det har påbörjats mycket bostäder det senaste året och att man förväntar att bostadsbyggandet även fortsättningsvis håller en hög takt", skriver Boverket.

Samtidigt ökar antalet nybyggen. År 2016 påbörjades preliminärt 67 000 bostäder, vilket är en ökning med över 33 procent jämfört med året innan. Särskilt i Storstockholm ökade byggandet av nya bostäder.

Enligt Boverkets prognos påbörjas 72 000 bostäder under 2017 och 74 500 bostäder nästa år.

– Bostadsbyggandet har ökat betydligt efter 2012, säger Hans-Åke Palmgren.

Trots att fler bostäder byggs bedömer 75 procent av landets kommuner att det kommer vara fortsatt underskott på bostäder på tre års sikt.

Särskilt svårt är det för unga och nyanlända invandrare att få en bostad. Drygt 250 kommuner säger att de har ett underskott på bostäder för nyanlända. Lika många kommuner uppger ett underskott på bostäder för ungdomar. Men även för äldre som vill flytta till en mer tillgänglig bostad är situationen svår, skriver Boverket.

Situationen har också försämrats för så kallade särskilda boendeformer. Allra värst är det för personer med funktionsnedsättning, där 163 kommuner säger att det saknas tillräckligt med bostäder.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 165352778


Varnish cache server

Ministern på Norra Bantorget: "Javid Shah!". Samtidigt uppmanar regeringen andra att "inte ta Mellanösterns konflikter till svenska gator och torg".0 

Mer från Ekonomi

Minus 329 procent för AP-fondernas vindkraft

Ännu ett grönt pensionsfiasko.. "Skaftåsen Windfarm" redovisade förlust på 250 miljoner kronor.0 

Om två veckor höjer regeringen bostadspriserna

Avskaffat amorteringskrav och höjt bolånetak.. Regeringen inleder valåret med att låta Svensson låna "till nocken".0 

Kundflykt när Prisjakt chockhöjer sina egna priser

E-handelssverige lämnar plattformen.. Nu tvingas företaget skjuta upp sin egen börsintroduktion.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0