Piratpartiets ungdomsförbund "signalspanade" mot politiker och myndighetspersoner på Folk och försvar.

Ung pirat "signalspanade" på svenska myndigheter

Publicerad 14 januari 2015 kl 17.21

Politik. Är du trött på myndigheternas signalspaning mot svenska medborgare? Det är i alla fall Piratpartiets ungdomsförbund Ung pirat som under konferensen "Folk och försvar" i Sälen gav igen och signalspanade tillbaka på myndigheterna.
– Folk surfar på saker som man inte tänker sig att andra ska veta om, konstaterar förbundets ordförande Gustav Nipe.

Dela artikeln

© Ung pirat/pressbild

Gustav Nipe är ordförande för Ung pirat.

Ungdomsförbundet satte upp en accesspunkt för internet som de kallade "Öppen Gäst" och som de därefter lät myndighetspersonal, politiker och journalister koppla upp sig via – utan att förstå vem som stod bakom internetuppkopplingen. Därefter loggade de trafiken och samlade på sig uppgifter om hur deras accespunkt användes.

– Vi har fått väldigt positiva reaktioner, uppfattar jag det som, alla mediefolk som tycker att det är ett kul tilltag, säger ungdomsförbundets ordförande Gustav Nipe till Fria Tider och fortsätter:

– En och annan som varit lite sur, men det är alltid någon som är sur, jag brukar tänka att om man inte gör någon arg så gör man någonting fel.

Han säger även att han inte tror att tilltaget ska leda till någon anmälan eller att någon myndighet agerar mot dem.

– De tycker nog att det är lite pinsamt och vill lägga locket på och fixa till, säger han.

Under sin "signalspaning" upptäckte Ung pirat att flera av dem som använde deras accesspunkt läste myndighetsmail, trots att de surfade via ett öppet icke-krypterat nätverk. Gustav Nipe vill däremot inte gå in på i detalj vad det är för uppgifter de samlat på sig och understryker att det inte var därför de genomförde aktionen – utan för att peka på problemet med massövervakning.

– Om vi hänger ut individer så tappar vi lite poängen med vad vi vill göra, då träder man över den gränsen. Vi gjorde det här för att visa att massövervakning är problematiskt, säger han och tillägger:

– Vissa saker är väl lite pinsamt så, folk surfar på saker som man inte tänker sig att andra ska veta om, och det kan vara lite pinsamt när man ska förklara sig.

Nipe kan inte svara på om det var någon som fildelade på konferensen.

– När man gör så som vi har gjort och sätter på loggning av trafik så är det ju otroliga mängder som genereras, det är ju inte bara att du besöker en hemsida och så sparas det där, säger han.

– Vi har miljontals rader med kod som inte vi har tittat så noga på, vi gjorde ett litet slumptest.

Men för er skulle det ju vara intressant om någon satt och fildelade på något pirate bay-liknande?
– Jaha, du tänker så, säger han och skrattar.

– Jag har inte tänkt tanken faktiskt, jag ska fundera på det, avslutar han.


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.