Video: Här skryter Per Bolund (MP) om sitt möte med John Kerry

Publicerad 7 maj 2021 kl 11.16

Politik. Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP) passade under gårdagens frågestund i riksdagen på att skryta om sitt deltagande i det virtuella klimattoppmöte som arrangerades av USA:s president Joe Biden.

Dela artikeln

Bakgrunden var att Moderaternas miljö- och klimatpolitiska talesperson Jessica Rosencrantz kritiserade regeringen för att ha skapat en "cirkus kring klimatmötet" och ha överdrivit sin egen roll i det.

Men Bolund, som kritiserats starkt för att han i intervjuer hävdat att Sverige fick "sätta tonen för hela mötet", trots att Sverige inte var inbjudna till själva toppmötet, stod på sig:

– Tills man har suttit i ett toppmöte med John Kerry tycker jag kanske att man ska ha en lite lägre attityd i frågan, löd hans föga ödmjuka svar.

Rosencrantz lät sig emellertid inte imponeras av det, utan fortsatte kritisera regeringens insats under klimatmötet.

– Som sagt hoppas jag att Sverige kan få en riktig inbjudan nästa gång till det rum där de stora länderna sitter och diskuterar de avgörande besluten, sade hon.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen återinför beredskapslager – "vi har varit naiva"

Ska bunkra med spannmål och jordbruksvaror. "Det handlar om helt nödvändiga produkter för vår livsmedelsproduktion".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0