800 000 tågade i Paris mot homoäktenskap

Publicerad 13 januari 2013 kl 22.25

Utrikes.En enorm demonstration mot homoäktenskap och homoadoptioner genomfördes idag i Paris. Över 800 000 tågade mot socialistregeringens legalisering av homoäktenskap och homoadoptioner.

Gilla artikeln på Facebook

Fransmännen gick under söndagen ut på gatorna för att demonstrera mot den socialistiske presidenten François Hollandes mycket kontroversiella förslag om att utöka äktenskapet till att även innefatta homosexuella. Folk strömmade till huvudstaden från hela Frankrike i över 900 bussar, flera chartrade tåg och massor av bilar, uppger Sveriges Radio.

Arrangörerna uppgav att demonstrationen idag samlade över 800 000 detagare. Enligt polisen var de 340 000, skriver BBC. Demonstrationen som var den största på många år samlade deltagare från ett brett spektrum. I koalitionen ingick konservativa, judar, katoliker, protestanter och nationalister, inklusive Nationella fronten. Men partiets ledare Marine Le Pen avstod från att delta och menade att frågan avleder Frankrike från dess verkliga problem.

Proteströrelsens ledare, komikern Frigide Barjot, har lovat att hon ska omintetgöra regeringens planer på "äktenskap för alla" genom att arrangera en "demonstration för alla", vilken syftade till att skydda barnen. Till fransk TV sade hon att homoäktenskap är orimliga eftersom barn borde födas av en man och en kvinna.

- Man kan inte säga att ett barn har blivit fött av två mammor, sade hon bland annat.

Flera genomförda opinionsundersökningar i Frankrike visar att omkring 65 procent av de intervjuade stödjer homoäktenskap. Men den senaste tiden har stödet minskat. En undersökning publicerad i fredags visar att endast 52 procent av fransmännen stödjer homoäktenskap och att lika många är emot homoadoptioner, skriver France24.

När deltagarna hade nått Champs de Mars, en park nära Eiffeltornet, kastade sig fyra ukrainska feminister från Femen fram topless framför påven när han höll sin traditionella Angelusbön i Vatikanstaten. På kropparna hade de målat "In Gay We Trust" och "Shut Up". Aktionen uppgavs vara ett svar på protesttåget i Paris som har starkt stöd av Påven.

I november hölls en liknande demonstration mot homoäktenskap som samlade över 100 000 deltagare, vilket Fria Tider skrev om. Den gången attackerade motdemonstranter från Femen demonstranterna med "Jesu sperma" men blev bortjagade med tårgas.

Lagförslaget, som ska behandlas i Parlamentet den 29 januari, kommer även innebära en legisering av homoadoptioner. Hollande lovade under sin valkampanj att legalisera både homoäktenskap och homoadoptioner.

Justitieminister Christiane Taubira har sagt att regeringen ska genomföra projektet oavsett hur många som demonstrerar och har förkastat en folkomröstning, uppger France24. Detta trots det sviktande stödet och att en majoritet är mot homoadoptioner.

Oppositionsledaren och högerpolitikern Jean Francois Copé deltog i demonstrationen och sade att han protesterar mot att lagförslaget inte har diskuterats mer. Han menade att ett så kontroversiellt förslag som splittrar fransmännen på djupet inte kan införas utan debatt. Ledande högerpolitiker har gått ut och krävt folkomröstning.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tidögänget delade ut 90.000 nya uppehållstillstånd förra året också

Nya siffrorna bekräftar: Inget paradigmskifte 2025 heller. SD och de andra fortsatte byta ut svenskarna i den vanliga takten – för tredje året i rad.0 

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0