Äldre vill inte bo med ensamkommande

Publicerad 10 maj 2022 kl 19.00

Inrikes. Malmö kommunfullmäktige vill att äldre ska bo tillsammans med så kallade ensamkommande flyktingbarn – alltså män från tredje världen. Men kommunens utredning visar att de äldre själva inte är så sugna på denna lösning, rapporterar Sydsvenskan.

Dela artikeln

© Malmö

"Unga i mörka kläder med kapuschong" är "hur trevliga som helst", enligt John Roslund (M).

– Ett uttryck för att vi har misslyckats med integrationen, säger John Roslund (M) till Sydsvenskan.

Tillsammans med partikollegan Tony Rahm lade John Roslund förra året en motion i kommunfullmäktige om att skapa starta ett gemensamt boenden för äldre svenskar och tredje världen-invandrare, där de ska få umgås tillsammans och förbättra "integrationen".

Alla partier utom Sverigedemokraterna röstade för förslaget

Men i kommunens utredning om saken uttrycks tvivel på en sådan lösning.

"Förvaltningen har utifrån sina erfarenheter sett att det finns en mycket liten efterfrågan bland äldre av denna typ av boendeform. Målgruppen uttrycker snarare att de vill bo med andra äldre”, skriver hälsa-, vård- och omsorgsförvaltningen enligt Sydsvenskan.

John Roslund tror dock fortfarande på boendet och är övertygad om att det i själva verket finns massor med äldre som vill "vara med i integrationsprocessen".

– Hela Malmö är fullt av friska och pigga äldre som är ensamma. De skulle må bra av att upptäcka unga i mörka kläder med kapuschong som är hur trevliga som helst, säger John Roslund (M) till Sydsvenskan.


Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Både AFA-grundaren och Expo-grundaren hjälpte till med SD:s vitbok

Mathias Wåg och Tobias Hübinette tackas för hjälpen. Samtidigt går Mattias Karlsson till attack mot Hübinette för att han utmålar honom som gammal nazist.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.