OS i Tokyo

Damlandslaget: "Vi kommer att knäböja" för BLM

Publicerad 19 juli 2021 kl 11.46

Inrikes. Det svenska damlandslaget i fotboll kommer att gå ned på knä inför matcherna under OS i Tokyo. Det uppger spelaren Hedvig Lindahl.

Dela artikeln

– Vi kommer att knäböja, säger spelaren Hedvig Lindahl till Expressen.

Att gå ned på knä är en gest som används av idrottare som vill visa sitt stöd för vänsterextrema Black lives matter.

Hedvig Lindahl förklarar att det alltid är viktigt att ta ställning för "mänskliga rättigheter" och "alla former av orättvisor".

Beskedet kommer efter att den internationella olympiska kommittén (IOK) lättat sitt tidigare förbud mot politiska manifestationer under OS. Nu gäller istället att politiska prostester får ske exempelvis före en match, men inte på prispallen.

Det svenska herrlandslaget gick inte ned på knä för BLM under fotbolls-EM.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0