Massakern i Charleston
Dylann Roof.

Dylann Roof riskerar avrättning för massakern i Charleston

Publicerad 16 december 2016 kl 20.59
Av Mattias Albinsson

Utrikes. 22-årige Dylann Roof kan komma att dömas till döden för mordet på nio afro­amerikanska kyrko­besökare förra sommaren, skriver AP.

Dela artikeln

Roof befanns under torsdagen skyldig till alla 33 åtalspunkter av en federal jury. Nio av åtals­punkterna gäller användandet av skjutvapen för att begå mord medan 24 berör så kallade hatbrotts­motiv. 12 med anledning av offrens ras och 12 på grund av att offren utövade sin kristna tro när de mördades.

I polisförhör har Roof sagt att han tycker att svarta människor är underlägsna vita och under rättegången beskrev åklagaren det som att offren slaktades som djur. Inte mindre än 77 skott avfyrades inne i kyrkan, varav 50 träffade någon. Varje dödad person träffades av minst fem skott.

Den 3 januari fortsätter den federala rättegången då straffet ska avgöras. Roof kommer då företräda sig själv sedan han sparkat sina försvars­advokater. Livstids fängelse eller dödsstraff är de två påföljder som står till buds.

Parallellt med den federala rätts­processen pågår en rätts­process på delstats­nivå. Åklagaren Scarlett Wilson meddelade redan i september förra året att hon tänker yrka dödsstraff för den 22-årige massmördaren. Rättegångs­processen har dragit ut på tiden och delstats­rättegången inleds inte förrän 17 januari nästa år.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Invandrarvåldtäkter ska skapa "mångfärgad framtid", hoppas läkare. Uppmanar "svarta, judar, handikappade och frimurare" att "kasta sig över högerfittorna".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Alla röstade ja till att släppa Epstein-dokumenten – utom han

Representanthuset sa ja med siffrorna 427–1. Enligt förslaget ska allt släppas – och inget får maskas av "pinsamhetsskäl".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0