Helene Lindberg, rektor.

Eleverna körde över rektorn: Skolavslutning i kyrkan

Publicerad 12 juni 2022 kl 11.46

Inrikes. Rektorn i Arjeplog stoppade skolavslutningen i kyrkan för årskurs 9. Men eleverna lyckades genom protester få rektorn att ta tillbaka sitt beslut.

Dela artikeln

I Arjeplog får endast högstadiets avgångselever och gymnasieeleverna fira skolavslutningen i kyrkan. Enligt beslutet ska elever upp till åttonde klass istället ha avslutningen i skolan, utan föräldrars närvaro.

Helene Lindberg, rektor på Öbergaskolan och Kyrkholmsskolan F-9, hänvisar till att det finns "barn och elever som inte vill gå i kyrkan för man tycker att omgivningen där är skrämmande".

– Man känner inte alla människor och man känner sig tryggare i det lilla, säger Lindberg till SVT Nyheter Norrbotten.

Egentligen skulle avgångseleverna i årskurs 9 inte heller få ha skolavslutning i kyrkan. Men eleverna lyckades få rektorn att ändra sig.

– Från början skulle vi vara tvungna att fira vår skolavslutning på Medborgarhuset, men majoriteten av oss elever protesterade och det gav resultat, säger en elev till SVT Nyheter Norrbotten.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 379986281


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Här kräver Bojan Djordjic "respekt" av kvinnliga kollegan

"Jag kom till Sverige som en flykting.". Börjar plötsligt kräva förståelse för sin "bakgrund" – mitt under sändningen.0 

Tre anhöriga till Linda Staaf gripna för grova brott

Internationella insatsen "Candy" växer.. Ytterligare två närstående till kontroversiella polisprofilen greps på onsdagen.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0