En häktad för sadistiskt överfall – somalier tände eld på svensk pojke och sparkade honom i ansiktet

Publicerad 22 augusti 2012 kl 18.39

Inrikes.Rudolf, 18, utsattes för en helt oprovocerad och oerhört brutal misshandel i slutet av juni i år. Nu har en av somalierna häktats av polis.

Gilla artikeln på Facebook

Det var i slutet av juni i år som Rudolf satt på en busshållplats i Jordbro efter en fest. Han slumrade till och vaknade av att han överfölls brutalt av tre gärningsmän.

Invandrarna rånade 18-åringen på jacka och värdesaker men nöjde sig inte med det. De misshandlade honom därefter grovt, släpade in honom i ett skogsparti, sparkade honom i ansiktet och bakhuvudet och satte till slut eld på honom med hjälp av tändvätska.

Medan elden tog fyr satte en av gärningsmännen sin fot mot Rudolfs nacke så att han inte skulle kunna röra sig.

Rudolf har sedan dess vårdats för sina svåra brännskador på sjukhus. Han väntar på en hudtransplantation.

– Sen så hörde jag på engelska, de frågade om jag hade några värdesaker och sen så blev jag upplyft av nån arab, en eller två killar måste det ju ha vart, med tanke på att jag väger ganska mycket, har Rudolf själv berättat enligt Avpixlat.

En 19-årig somalier kunde den 10 augusti gripas en av polis och sitter nu häktad för grovt rån. De två andra gärningsmännen söks ännu av polisen.

Från Expressens webb-tv:


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0