Försvaret ska följa ryska plan

Publicerad 17 juli 2014 kl 15.22

Inrikes. Försvarsmakten överväger att börja "följa" ryska militärplan med svenska jaktplan när Ryssland opererar över Östersjön. Formellt är anledningen att man vill "minska risken för olyckor", skriver Svenska Dagbladet.

Dela artikeln

© M. Fröderberg

Sveriges utrikes­minister Carl Bildt (M).

Relationen mellan USA och Ryssland är mer spänd än på länge sedan den ryska staten annekterat Krim-halvön, som tidigare tillhörde Ukraina. Som en följd av spänningarna sker ökad rysk flygaktivitet i Östersjöområdet, och där är där som Sverige nu har fått chansen att visa upp sig på den internationella arenan.

Svenska myndigheter hänvisar till en incident i våras då ett ryskt spaningsflygplan, enligt Försvarsmakten, kom flygande utan att ha en påslagen transponder, vilket är vanligt i militära sammanhang. Transpondern behövs för att de civila flygplanens säkerhetssystemet TCAS (Traffic Collision Avoidance System) ska fungera. TCAS har till uppgift att upptäcka plan som befinner sig på kollisionskurs och ge instruktioner till piloterna om hur de ska agera för att undvika en krock. TCAS-systemen kommunicerar med varandra för att se till att de inblandade piloterna inte får instruktioner om att väja åt samma håll.

Enligt Försvarsmakten innebar den avstängda transpondern att det ryska planet kunde ha kolliderat med ett svenskt SAS-plan med 130 passagerare, som var på väg från Köpenhamn.

Nu kan svenska jasplan därför komma att skickas upp för att följa plan som har transpondern avstängd, och meddela den civila trafikledningen om närvaron, skriver Svenska Dagbladet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 530864106


Varnish cache server

Dumpades med söndertrasat underliv i ökänd park. Nu kämpar ungen för sitt liv – första steget är att lära sig äta igen.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0