Gabriela ångrar sin Ukraina-tatuering: ”Min handled är förstörd”

Publicerad 14 juni 2025 kl 16.32

Inrikes. Gabriela Strelkow, 48, ville hylla Ukraina genom att tatuera in regimens statsvapen på handleden – men resultatet blev en mardröm.

Dela artikeln

När kriget i Ukraina bröt ut 2022 bestämde hon sig för att tatuera in treudden, landets riksvapen, på handleden. Hon besökte en tatueringsstudio i Malmö som hade gott rykte och bokade en drop-in-tid.

Efter tatueringen kände hon först viss nöjdhet, men snart uppstod problem. Huden svullnade upp och fick blåmärken.

Gabriela försökte få hjälp från studion, men tatueraren hade slutat. Hon försökte nå honom direkt, utan framgång.

Trots flera laserbehandlingar har tatueringen inte försvunnit.

– Det bara spiller ut mer och mer bläck efter behandlingarna. Jag vet inte om jag någonsin kommer att bli av med den. Jag är rädd att jag är ärrad för livet, säger Gabriela till Aftonbladet.

Tatueraren säger till Sydsvenskan att han inte minns henne, men beklagar situationen:

– Min intention var aldrig att skada någon.


Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.