Våldet i Kristianstad
Centrala Kristianstad. (Arkivbild.)

Gäng slog och rånade äldre man i permobil – ingen ingrep

Publicerad 20 december 2019 kl 00.55

Inrikes. En äldre man i permobil blev på torsdagskvällen rånad och misshandlad av fyra "pojkar eller yngre män" i centrala Kristianstad. Mannen ropade på hjälp – "men ingen i omgivningen hörsammade honom", skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Rånet ska ha inträffat omkring klockan 17.30 i närheten av ett valutaväxlingskontor på Tivoligatan i Kristianstad.

Den permobilburne mannen, som är i 65-årsåldern, blev enligt polisen slagen och avtvingad kontanter. Han ska dock inte ha blivit fysiskt skadad.

Gärningsmännen beskrivs som fyra män i åldrarna 16-20 år.

"Målsäganden kallade på hjälp i samband med händelsen men ingen i omgivningen hörsammade honom", skriver polisen i sin händelserapport.

Polisen vill nu komma i kontakt med personer som gjort iakttagelser i samband med rånet. Den som sett eller vet något ombeds kontakta polisen på telefonnumret 114 14.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Tre minuter saknas i Trumps "oredigerade" Epstein-video

Analys av metadata avslöjar Vita husets bluff.. Övervakningsvideon från fängelsenatten har visst redigerats – i Adobe Premiere.0 

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0