Rasuppropet på SR
Palmira Koukkari Mbenga på P3 Nyheter är en av initiativtagarna till rasregistret.

Invandrarjournalister på Sveriges radio kräver rasinventering

Publicerad 25 september 2020 kl 13.23

Media. Ett flertal invandrare som jobbar på Sveriges Radio kräver i ett upprop att ett rasregister över de anställda upprättas och att fler invandrare får jobb på den statliga radion.

Dela artikeln

Initiativtagare till uppropet är Palmira Koukkari Mbenga och Freshta Dost på P3 Nyheter samt Maya Abdullah och Mona Ismail Jama på Ekoredaktionen. 18 invandrare som jobbar på Sveriges Radio har skrivit under uppropet, dessutom stöds det av ytterligare 21 anonyma medarbetare.

Undertecknarna kräver att en "inventering" av alla medarbetare på Sveriges Radio görs för att ta reda på vilka som är svenskar och vilka som är invandrare. Senast i december 2025 vill de sedan att minst 25 procent av de drygt 2.200 anställda på det statliga radiobolaget är invandrare, varav minst 15 procent utomeuropeiska invandrare. "Särskilt fokus bör läggas på att öka andelen svarta anställda på företaget", lyder ett av kraven.

Invandrarjournalisterna bakom uppropet anser vidare att det är varje anställds skyldighet att "aktivt ta ställning mot rasism" med utgångspunkt i Sveriges Radios sändningstillstånd, något de menar att deras kollegor inte gör. De anklagar istället den statliga radion för att acceptera rasism och sakna förståelse för invandrarperspektiv i nyhetsrapporteringen. De menar att redaktionen agerar utifrån en så kallad "vithetsnorm som likställs med objektivitet".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 287969075


Varnish cache server

Mer från Media

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0