Jonas Gardell.

Jonas Gardell: "Min homosexualitet är en gåva från Gud"

Publicerad 18 maj 2021 kl 09.18

Inrikes. Vänsterprofilen Jonas Gardell, 57, uppger nu att han har fått sin homosexualitet som en gåva från Gud själv.

Dela artikeln

Det är i Expressen som Jonas Gardell publicerar ett öppet brev till pastorn och debattören Stefan Swärd.

I artikeln anklagar han Swärd för att "gång efter annan gå till storms mot HBTQ-personer".

"Du inte bara vill förneka oss homosexuella och transpersoner mänskliga rättigheter och hetsar andra kristna att vända sig emot de minsta av sina bröder – du förnekar Gud", skriver Gardell i sitt öppna brev.

Stefan Swärd "behöver hjälp", enligt den 57-årige vänsterprofilen, som är öppet homosexuell.

"Att som du envisas med att påstå att homosexualitet inte är något vi fötts till utan är ett val och en livsstil är bara ytterligare ett exempel på privat hat och oförmåga till kärlek. Min homosexualitet är en gåva från den Gud som skapat mig så övermåttan underbart, och det är inte upp till dig att förneka eller förakta hans skapelse", fortsätter Jonas Gardell.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 739644944


Varnish cache server

Tonåringar lockades till gården i Skåne. Skulle utbildas till jockeyer – fick i stället arbeta sex dagar i veckan utan lön.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0 

Ozzy Osbourne återuppstår – som AI-hologram. Fruns och sonens spektakulära plan möter kritik från fans.0