Tyskland tröttnar
Josef Schuster, ordförande för Tysklands judiska centralråd.

Judarna i Tyskland kräver "brandvägg" mot AFD

Publicerad 28 juli 2023 kl 09.16

Utrikes. De övriga partiernas "brandvägg" mot Alternativ för Tyskland måste bestå. Inget som helst samröre med det invandringskritiska partiet får förekomma, enligt judiska centralrådet i Tyskland.

Dela artikeln

Alternativ för Tyskland, AFD, har rusat i opinionen den senaste tiden och är numera näst största parti i mätningarna. Eller rentav största parti om man särredovisar de två kristdemokratiska partierna.

Orsaken bedöms vara att tyskarna har tröttnat på tredje världen-invandringen, inflationen och vapenleveranserna till Ukraina.

Partiets chockframgångar har orsakat panik inom det tyska etablissemanget, som inte riktigt vet hur man ska förhålla sig till utvecklingen.

Det kristdemokratiska oppositionspartiet CDU har tidigare svurit att aldrig på något sätt samarbeta med AFD. Men en intervju med ZDF i söndags öppnade partiledaren Friedrich Merz ändå för ett sådant samarbete på kommunal nivå. Han underströk också att demokratiska valresultat måste respekteras – apropå försöken nyligen att avsätta valda representanter från AFD.

Merz utspel orsakade rena jordbävningen. Vänstern anklagade CDU för att vara nazister, och flera andra partitoppar inom CDU gick till rasande angrepp mot partiledaren.

Redan på måndagen fick Friedrich Merz ta tillbaka sitt utspel och lovade att inget samarbete med AFD skulle ske ens på kommunal nivå.

Händelsen har dock väckt en oro för att kristdemokraternas så kallade "brandvägg" mot högern kan vara på väg att krackelera.

Josef Schuster, ordförande för Tysklands judiska centralråd, säger till Die Welt att han blev "skakad" av Friedrich Merz kommentar.

– Brandväggen måste stå fast, säger han.

Att andra partier samarbetar med AFD eller närmar sig partiets politik får inte förekomma, enligt Josef Schuster.

Han beskriver AFD som ett parti vars retorik är "rasistisk, människoföraktande och ibland även antisemitisk". Efter intervjun med Merz uppstår enligt Schuster frågan "om brandväggen är full av hål och inte längre håller det som den ursprungligen lovade".


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Mer från Utrikes

Financial Times utser "återvandring" till årets nyord

Ordet sammanfattar 2025 bäst, enligt stora affärstidningen.. Har snabbt gått från marginaliserat till en del av offentliga debatten.0 

Nya Ukraina-härvan: Zelenskyj-politikers röster var till salu

Ännu en i en lång rad av mutskandaler.. Kriminella ledamöter från presidentens parti "Folkets tjänare" opererade inifrån parlamentet i Kiev.0 

Danmark slutar dela ut brev – efter 400 år

Sista chansen idag – sen ryker ikoniska röda lådorna.. Postnord sätter punkt för samhällsservice som funnits sedan 1624.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0 

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0