Alternativ för Sverige
Gustav Kasselstrand (AFS).

Kasselstrand: Vi kommer avveckla "integrationen" och skicka hem invandrare

Publicerad 28 april 2018 kl 19.30

Inrikes. Alternativ för Sverige kommer aldrig ha någon så kallad integrationspolitik. Om invandrare inte kan integrera sig själva i Sverige så ska de få en "enkelbiljett hem" i stället. Det klargör nu partiledaren Gustav Kasselstrand. Enligt partiet är "mångkulturen" en omöjlighet och ett brutalt misslyckande.

Dela artikeln

Alternativ för Sverige har lanserat sig som ett återvandringsparti. Partiledaren Gustav Kasselstrand har tidigare sagt att man kommer skicka hem "minst hundratusentals" invandrare som bland annat fått uppehållstillstånd på felaktiga grunder.

Partiet ska ompröva alla uppehållstillstånd som delats ut i Sverige sedan 2000.

Alternativ för Sverige kommer inte heller ha någon integrationspolitik, säger nu Kasselstrand.

– Till skillnad från samtliga riksdagspartier har AfS ingen integrationspolitik och kommer aldrig ha det heller, säger han på sin Twitter.

Detta som ett svar på att Sverigedemokraterna nu "vill införa ett helt paket med åtgärder för att stärka den generella sammanhållningen i Sverige", som det heter i SvD.

– Tillhör man en invandrargrupp som behöver integrationspolitik för att finna sig tillrätta i Sverige så är det nog bättre med en enkelbiljett hem. Hej då!, fortsätter Kasselstrand.

På sin hemsida utvecklar partiet detta resonemang, och påpekar att mångkultur mellan vitt skilda folkgrupper är en omöjlighet:

"Integrationen har inte misslyckats i brist på politiska ansträngningar, utan på grund av att premisserna är felaktiga. Det är inte möjligt att sammanföra vitt skilda folkgrupper i ett och samma land och förvänta sig goda resultat. Den historiska erfarenheter av mångkulturella samhällen pekar på raka motsatsen. Missämja och konflikter, inte ett harmoniskt samhällsliv där olika grupper kontinuerligt bekräftar varandra i ett ömsesidigt kulturellt utbyte, är resultatet av mångkultur och massinvandring."

"Efter 40 år av storskalig invandring vet vi att integrationen har misslyckats, något som också erkänns av de flesta politiska partier idag", skriver man vidare.

Enligt partiet är man "skyldig att ta seden dit man kommer, respektera majoritetskulturen och inte ligga det mottagande landet till last".


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kristerssons helomvändning: Ska "göra allt" för att utvisa kriminella invandrare

Ändrar sig efter Meya. Ska nu stötta danskt initiativ – som Tidögänget tidigare nobbat – som skulle ha fått Mohamed utvisad.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0 

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0