IT-läckan

Åkesson: "Stefan Löfven lider total brist på självkritik"

Publicerad 27 juli 2017 kl 14.39

Inrikes. Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson är inte alls nöjd med Stefan Löfvens (S) regeringsombildning. Han menar att hela regeringen borde avgått idag, och hävdar att statsministern saknar all förmåga till självkritik.

Dela artikeln

Under torsdagens presskonferens meddelade statsminister Stefan Löfven att inrikesminister Anders Ygeman och infrastrukturminister Anna Johansson lämnar regeringen, medan försvarsminister Peter Hultqvist sitter kvar.

Enligt Löfven är Hultqvist inte ansvarig för IT-härvan inom Transportstyrelsen och dessutom djupt respekterad i breda kretsar.

Problemet med statsministerns resonemang är dock att Peter Hultqvist gjort precis samma fel som Anders Ygeman, som får avgå.

"Han har undanhållit viktig information som rör rikets och enskildas säkerhet och integritet för statsministern", skriver journalisten Aleksandra Boscanin i en ledare efter pressträffen och menar att Stefan Löfvens ursäkt inte heller håller eftersom Peter Hultqvist precis som Anders Ygeman varit medlem i statsministerns säkerhetsråd, där de båda borde och kunde ha berättat om det inträffade.

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson är inte heller nöjd med Stefan Löfvens svar på regeringskrisen. Han anser att hela regeringen skulle ha avgått redan idag.

– Man är försvarsminister, man får information om att det finns ett allvarligt hot mot rikets säkerhet på grund av agerandet inom en myndighet och väljer då att inte föra den informationen vidare vare sig till ansvarig minister eller till statsministern, säger han till Ekot och påpekar att ett sådant statsråd självklart har brustit i sitt ansvar och inte längre inger något förtroende som försvarsminister för landet.

Enligt SD-ledaren lider Stefan Löfven total brist på självkritik.

Med andra ord står Sverigedemokraterna fortfarande bakom en misstroendeförklaring mot Peter Hultqvist, och Jimmie Åkesson förutsätter att även Alliansen står kvar vid den.


Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Sandviken påstods tjäna miljarder på invandringen – pekas nu ut som "nya Rinkeby"

Tio år efter DN-scoopet. Halva Sandviken är idag ett utanförskapsområde som "vita svenskar undviker".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0 

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0 Plus