Kurd med Israelflagga angreps av stor mobb

Publicerad 30 maj 2021 kl 14.02

Inrikes. En kurdisk predikant som höll i en Israelflagga angreps av arga unga män i Göteborg på lördasgskvällen, rapporterar Göteborgs-Posten.

Dela artikeln

Kurden med Isralflaggan befann sig vid 17.40-tiden på lördagen i Brunnsparken i centrala Göteborg.

Han stod enligt GP och "predikade" med fanan och blev snabbt angripen av flera män.

När GP kom till platsen befann sig en folksamling på 100 personer där och tidningen beskriver stämningen som hätsk. Folkmassan bestod huvudsakligen av "unga män".

– Det rusade fram män och slog mig på kinden. De tog flaggan och slängde den i kanalen. Det finns ingen yttrandefrihet, sade kurden till GP.

Därefter kördes han från platsen i en polisbil. Folkmassan skrek åt polisbilen när den körde iväg, skriver GP.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här är transvestiten bakom massmordet i Kanada

Polisen gick ut med att det var en "kvinna". Men det var ingen riktig kvinna den här gången heller.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

M-topp: S vill införa "socialistisk diktatur" med sharialagar

Inlägget från kommunalrådet i Haninge väcker uppståndelse.. "Har hjälpt sina islamistiska vänner att etablera sig i Sverige för att kunna förstöra vårt land i grunden."0 

Äldre svenskar bland de lyckligaste i världen – men de yngre mår uselt

Forskarlarm om unika svenska situationen.. "I andra länder är det ofta tvärtom de äldre som känner sig mest ensamma."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0