Kvinna våldtagen under knivhot i Stockholm

Publicerad 2 september 2019 kl 10.00

Inrikes. Två män greps i natt efter en misstänkt våldtäkt i västra Stockholm. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska en kvinna ha våldtagits under knivhot av gärningsmännen.

Dela artikeln

Det var vid 05.40 i morse som polisen inledde en förundersökning gällande våldtäkt sedan en kvinna uppgett att hon blivit våldtagen.

Den misstänkta våldtäkten ska ha skett i en lägenhet i Råcksta i Hässelby, skriver polisen på sin hemsida.

Polisen har lokaliserat en brottsplats och en teknisk undersökning kommer genomföras.

Två män som misstänks för våldtäkten har gripits under måndagsmorgonen och kvinnan är förd till sjukhus för kontroll.

Polisen är förtegen om händelsen, men enligt uppgifter till Aftonbladet ska kvinnan ha våldtagits under knivhot av de båda männen.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0