IT-läckan

Löfvens närmaste avgår – kände till IT-läckan länge

Publicerad 28 augusti 2017 kl 08.39

Inrikes. Statsminister Stefans Löfvens (S) närmaste medarbetare, statssekreteraren Emma Lennartsson, avgår med omedelbar verkan. Detta på grund av säkerhetsläckan inom Transportstyrelsen, skriver DN. Hon hade fått information om läckan så tidigt som i februari 2016.

Dela artikeln

På söndagskvällen släpptes information om att Emma Lennartsson avgår som statsminister Stefan Löfvens statssekreterare. Hon ska ha fått lämna sitt uppdrag efter ett extrainsatt regeringssammanträde på söndagen.

Lennartsson avgår med omedelbar verkan utan något avgångsvederlag.

Anledningen är att hon kände till säkerhetsläckan inom Transportstyrelsen redan i februari 2016. Tidigare har hon sagt att det var först i december 2016 som hon fick reda på något.

– Jag har närvarat vid minst två möten i justitiedepartementet där företrädare för säkerhetspolisen nämnt att det pågår en tillsyn mot Transportstyrelsen, säger Emma Lennartsson till DN.

Enligt Emma Lennartsson var det ett "misstag" att inte ställa följdfrågor om säkerhetsskandalen.

Lennartsson är den som stått statsministern allra närmast. Men inte ens hon ska ha sagt något till Stefan Löfven, påstår hon.

Vilka som mer deltog på mötena i justitiedepartementet vill hon inte heller kommentera.

Emma Lennartssons vetskap om den allvarliga säkerhetsläckan gör att skandalen kryper närmare och närmare statsminister Stefan Löfven.

– Tidigare har regeringen sagt att informationen fastnat på tjänstemannanivå på de olika departementen. Men att Emma Lennartsson nåtts av informationen gör att affären hamnar betydligt närmare statsministern själv, säger SVT:s inrikespolitiske kommentator Mats Knutson till SVT Nyheter.

Enligt den moderate riksdagsledamoten Hans Wallmark är det "helt unikt" att statsministerns närmaste medarbetare får sparken på ett extrainsatt regeringssammanträde på en söndag.

När Sveriges vice statsminister Isabella Lövin (MP) i SVT Agenda på söndagskvällen fick frågan om Stefan Löfven också kan ha fått information om IT-läckan tidigare, svarade hon otydligt:

– Det finns inga sådana uppgifter.


Nyheter från förstasidan

USA: Berlinmuren är tillbaka

"Tyskland har återuppbyggt den". Efter beskedet om AFD skärper Vita huset tonen mot auktoritära styret i Berlin.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0