Skandalerna i Swedbank

Löfvens oro: Sveriges rykte kan förstöras – av Swedbank

Publicerad 28 mars 2019 kl 00.43

Inrikes. Sveriges statsminister Stefan Löfven (S) tycker att skandalerna kring Swedbank är helt oacceptabla. De kan nämligen förstöra Sveriges rykte, sade han under en pressträff med Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen idag.

Dela artikeln

Under onsdagen tog statsminister Stefan Löfven emot sin danske kollega Lars Løkke Rasmussen.

Under en pressträff fick de båda bland annat svara på frågor om skandalerna kring Swedbank.

Löfven öppnade för hårdare lagstiftning mot penningtvätt om de nuvarande inte räcker.

– Penningtvätt är oacceptabelt och kommer aldrig bli acceptabelt på något sätt, sade den svenske statsministern.

– Jag håller helt med, tillade Løkke Rasmussen, vars land drabbats av en egen stor penningtvättskandal i Danske Bank.

Enligt Stefan Löfven är det den som begår brottet som ska stå till svars för sitt agerande. Men politikerna han skaffa sig en bättre insyn och eventuellt skärpa straffen.

– Det är banken som bär ansvaret. Men detta är fullständigt oacceptabelt, fortsatte han.

– Det förstör ju hela trovärdigheten till finanssystemet som är så viktigt för samhället. Och det riskerar att förstöra våra länders rykten, sade han och påpekade att det kan behövas "mycket skarpare" regler.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 343575833


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 343575834


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD-Karlsson: Omöjligt att fastställa vem som är svensk

"Vilka gener måste man ha?". SD-toppen fortsätter rasiststämpla kollegorna – och hänvisar till Rasbiologiska institutet.0 

Kronofogden auktionerar ut naziskylt

Har även utmätt flera egendomar.. "Men det är nog den här skylten som sticker ut mest."0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus