Stefan Löfven och Egils Levits vid ett möte tidigare i år.

Lettlands president fick corona på Löfvens Förintelseforum

Publicerad 14 oktober 2021 kl 15.38

Inrikes. Lettlands president Egils Levits – en av mycket få inbjudna statschefer som dök upp på Stefan Löfvens Förintelsekonferens – har testat positivt för corona efter sitt besök i Malmö.

Dela artikeln

Finlands president Sauli Niinistö, som ätit frukost tillsammans med Egils Levits, har satt sig i karantän, rapporterar Sveriges Radio.

Båda uppger sig må bra – efter omständigheterna.

Statsminister Stefan Löfvens i vissa kretsar utskrattade Förintelseforum arrangerades på onsdagen i Malmö, under ett enormt säkerhetspådrag.

På konferensen diskuterade de personer som närvarade bland annat hur man kan begränsa yttrandefriheten och bekämpa "rasism".


Nyheter från förstasidan

USA-myndigheter släpper video från Epstein-fängelset – en minut saknas

Påstås bevisa att ingen tagit sig in i Epsteins cell. Men på videon saknas en minut av inspelningen – vid midnatt natten då han dog.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0