Robert Abela.

Malta vägrar ta emot invandrare

Publicerad 12 april 2020 kl 09.48

Inrikes. Likt Italien kommer Malta inte längre att upplåta sina hamnar åt så kallade NGO:er vars skepp smugglar illegala invandrare över Medelhavet.

Dela artikeln

Enligt beslutet från den maltesiska regeringen kommer landet inte längre att tillåta att illegala invandrare som "räddats" på Medelhavet dumpas vid dess hamnar.

Ett liknande beslut togs nyligen av Italien, som är hårt drabbat av coronapandemin.

– Vi har fattat ett enhälligt beslut och vår plan har tre principer: Våra hamnar är inte säkra inresningshamnar för migranter; vi kommer inte att släppa in migranter i Malta; vi kan inte garantera deras räddning, säger Maltas premiärminister Robert Abela enligt Malta Today.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 53788274


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 53788275


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Allt fler företag satsar på dyrare och sämre

"Moderniserar" villkoren för att tjäna mer.. Populära abonnemang försämras, blir dyrare och krånglas till.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0