Trots coronapandemin har invandringen till Sverige fortsatt. Dock har smittan saktat ner den.
Sedan tidigare har Sverige gått med på att ta emot 5.000 så kallade kvotflyktingar varje år från framför allt Mellanöstern och Afrika.
Och det arbetet ska nu återupptas.
Men på grund av pandemin kanske det stora flertalet inte kan föras hit förrän i slutet av året.
FN:s flyktingorganisation UNHCR och IOM meddelade redan i juni att de återupptagit sitt arbete med "vidarebosättning" av kvotflyktingar. Migrationsverket har efter "noga övervägande" med organisationerna kommit fram till att även Sverige kan återuppta arbetet.
"I ett första skede handlar det om ett begränsat antal personer som planeras komma hit i augusti. Målet är att Sverige under året ska ha tagit emot 5.000 kvotflyktingar. Men pandemins och restriktionernas utveckling, liksom dess påverkan på flygbranschen kan påverka möjligheterna att fullgöra uppdraget i år. I nuläget har myndigheten exempelvis inga nya delegationsuttagningar inplanerade, men målet är att dessa ska kunna återupptas i höst om pandemin klingat av", skriver Migrationsverket idag.
– Det skulle kunna innebära ett mer koncentrerat mottagande i de svenska kommunerna under årets sista kvartal, och vi kommer att fortsätta hålla en tät dialog med kommunerna om utvecklingen, säger Mikael Ribbenvik, Migrationsverkets generaldirektör.















