Bostadsbubblan

Ministern: Prata inte om bostadsbubblan

Publicerad 15 november 2017 kl 15.25

Ekonomi. Föreställningen om att det skulle finnas en så kallad bostadsbubbla i Sverige som just nu håller på att spricka sågas av finansmarknadsminister Per Bolund (MP). Samtidigt varnar ministern för att prata om bostadsbubblan – då sånt kan ge näring åt de som tror på en bubbla.

Dela artikeln

Bolund, som själv äger en stor fastighet på exklusiva Svartsjö i Stockholms skärgård, är kritisk mot hur media på ett ansvarslöst sätt har släppt fram ekonomer och andra experter som varnar för att fastighets­priserna håller på att sjunka.

– Jag kan tycka att man har gett för mycket utrymme till människor och bedömare som gör väldigt, väldigt säkra uttalanden på väldigt kortsiktig statistik, säger Per Bolund till TT.

Enligt Per Bolund är den nedgång som sker inte något tecken på att bostadsbubblan spricker och han hade varit mer oroad om priserna skulle ha fortsatt att öka med 30 procent per år.

– Jag tror att man inte ska dra för säkra slutsatser och börja trycka på krislampor eller liknande i det här läget, säger han till TT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 784799986


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 784799987


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Ekonomi

Utbudschock efter lag om höjda bostadspriser

Reformen ser ut att få omvänd effekt.. Marknaden översköljs av sugna säljare när unga får låna mer.0 

Stockholmsbörsen rusar – med över 4 procent

Vapenvilan ger glädjeyra på marknaden.. Men stora frågetecken finns kring uppgörelsen med Iran.0 

Tre olika momssatser på mat – så rörigt blir det inför valet

Krånglet: 6, 9 och 25 procent.. Men för konsumenterna kan det på sikt bli upp till tre procent billigare.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0