Gräddfil till jobben

Hundratals nyanlända ska vakta fångar på landets fängelser

Publicerad 16 mars 2017 kl 23.09
Av Mattias Albinsson ✉

Politik. Nyanlända invandrare ska få jobb på landets fängelser har regeringen beslutat. Hundratals praktikplatser ordnas just nu fram av Kriminalvården, skriver regeringen på sin hemsida.

Dela artikeln

Under torsdagen besökte justitie- och migrations­minister Morgan Johansson Mariefreds­anstalten och träffade fyra nyanlända invandrare som fått jobb där. En av dem jobbar i köket, en städar och två praktiserar som kriminalvårdare.

– Jag vill jobba, och trivs väldigt bra här på Mariefred. Nu hoppas jag att jag ska klara grundutbildningen, säger Khaled Taha från Irak.

– Jag är övertygad om att det kommer att gå bra för er alla. Ni behövs, säger Morgan Johansson.

Kriminalvården ska skaka fram 450 praktikplatser som ska gå till nyanlända men även människor med funktionshinder. Ett 70-tal platser har myndigheten hittills kunnat ordna fram.

– Praktikanterna blir förebilder, både i vår egen verksamhet och för släktingar och vänner utanför Kriminalvården. Vår förhoppning är att de ska vilja stanna kvar och gå vidare till en fast anställning, säger projektledaren Helena Lönnkvist.

Att regeringen på detta sätt öronmärker arbets­tillfällen är ett led i arbetet med att skapa en gräddfil till skatte­finansierade jobb för invandrarna från tredje världen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 698990201


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 698990202


Varnish cache server

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0