Obs: arkivbild.

Muslimsk kvinna vädjar: "Utvisa min kriminelle son"

Publicerad 1 juni 2021 kl 17.15

Inrikes. 50-åriga Fatima i Göteborgsgettot Angered vill att Sverige ska utvisa hennes son och andra kriminella, rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

– Ni kan utvisa min son. Jag är den förste som skriver på pappret i domstolen, säger Fatima till Aftonbladet.

Även om hennes son inte är dömd för något brott så är hon säker på att han är kriminell och jobbar för de kriminella gängen i området.

Fatima anser att utvisning är det mest effektiva sättet att få stopp på kriminaliteten. För på plats i sina hemländer kan de kriminella inte längre bete sig hur de vill, som i Sverige.

– Då skulle det bli förändring. Det är jag säker på, säger Fatima, som egentligen heter något annat, till Aftonbladet.


Nyheter från förstasidan

Turkiet efterlyser Netanyahu och ytterligare 36 israeler för folkmord

Sexårig flicka träffades av 335 skott. Även attacken mot Greta Thunbergs Gaza-flotta finns med bland åtalspunkterna.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Här granskar AFA-veteranen vitboken åt SD-höjdarna

Dolda samarbetet med våldsvänstern.. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Satte eld på Egons hår och slapp åtal – nu återupptas utredningen

Vändningen – fem år efter bussattacken.. SR-veteranen informerades om möjlighet till överprövning och agerade "direkt, på sekunden".0 

I dessa 15 kommuner är svenskar redan i minoritet

Nya "migrationskartan" visar snabba trenden.. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0