Obs: arkivbild.

Muslimsk kvinna vädjar: "Utvisa min kriminelle son"

Publicerad 1 juni 2021 kl 17.15

Inrikes. 50-åriga Fatima i Göteborgsgettot Angered vill att Sverige ska utvisa hennes son och andra kriminella, rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

– Ni kan utvisa min son. Jag är den förste som skriver på pappret i domstolen, säger Fatima till Aftonbladet.

Även om hennes son inte är dömd för något brott så är hon säker på att han är kriminell och jobbar för de kriminella gängen i området.

Fatima anser att utvisning är det mest effektiva sättet att få stopp på kriminaliteten. För på plats i sina hemländer kan de kriminella inte längre bete sig hur de vill, som i Sverige.

– Då skulle det bli förändring. Det är jag säker på, säger Fatima, som egentligen heter något annat, till Aftonbladet.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0