Uppgifterna kom först från SMHI som idag vid tiotiden på förmiddagen utfärdade ännu en klass 1-varning apropå det nya åskoväder som är på väg mot Sverige. Boende i Västra Götalands- och Hallands län, samt västra Småland kunde räkna med ordentliga åskurladdningar idag under eftermiddagen.
Fortfarande under söndagen gäller den klass 2-varning, som tidigare utfärdats, för Stockholmsområdet och Norrlandskusten. Varningen utfärdades på grund av de höga temperaturer som dessa delar av landet nu haft flera dagar i följd.
Värmen har dock mattats av något idag jämfört med tidigare dagar om man ser till morgonens väderobservationer. Igår uppmättes, som exempel, hela 33,3 grader i Gävle och nästan 34 grader vid Hökmarksberget i norra Norrland. Även i Stockholm och Göteborg var det riktigt varmt med temperaturer på mellan 31 och 32 grader.