Foto: Regeringen

Tillfällig lagändring ska ge somalier gräddfil till bidragen

Publicerad 17 juni 2012 kl 01.49

Inrikes.Kommuner som tar emot identitetslösa somalier ska få statlig ersättning för att kunna betala ut bidragen. Den tillfälliga lagändringen förbereder nu regeringen, skriver Riksdag & Departement.

Gilla artikeln på Facebook

- Förslaget handlar i första hand om att se till att staten fullföljer sitt ekonomiska ansvar för flyktingmottagandet gentemot kommunerna, säger integrationsminister Erik Ullenhag, som dock inte syftar på flyktingar utan på anhöriginvandrare.

Lagändringen gör det möjligt för somalier att få rätt till bland annat extra höga bidrag i form av etableringsersättning, som är en särskild förmån som bara invandrare erhåller istället för vanliga svenska socialbidrag. Dessutom finansierar staten skattefinansierade kurser i svenska, samhällsorientering och arbetsförberedande åtgärder för de nyanlända somalierna.

Beslut om att de svenska skattebetalarna ska finansiera av lagändringen kommer att fattas i samband med att regeringen presenterar höstbudgeten, skriver Riksdag & Departement.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0