Robert Aschberg stäms för förtal

Publicerad 20 juli 2012 kl 22.41

Inrikes.I maj i år satt vänsterprofilen Robert Aschberg och gjorde sig rolig över en 90-årig tidigare journalistkollega, som han kallade för "helt galen" i sitt radioprogram på Radio 1. Nu stäms den kontroversielle vänsterprofilen för förtal.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt Dagens Media ska det ha varit i slutet av maj i år som Robert Aschberg bestämde sig för att smäda den gamle journalistkollegan Sven Anér.

“Ja han är ju helt galen” ska Robert Aschberg bland annat ha sagt i programmet.

Sven Anér vill att Aschberg ber om ursäkt och yrkar 5 000 kronor i skadestånd, pengar som ska gå till Läkare utan gränser. Via sin blogg har han tidigare erbjudit Aschberg att återkalla stämningen på villkor att få ge sin syn på saken i Aschbergs radioprogram, något som Aschberg inte har gått med på.

Anér, som i år fyller 91 år, har en lång erfarenhet som journalist på Dagens Nyheter och Sveriges Television. Han har på senare år mest gjort sig känd för sina kontroversiella teorier om Palmemordet och andra omskakande händelser i Sverige som t.ex. Estoniakatastrofen och mordet på utrikesminister Anna Lindh.

Enligt svensk lag kan man dömas för förtal om det varit oförsvarligt att sprida kränkande uppgifter om en person, vare sig uppgifterna är sanna eller inte. Om uppgifterna sprids via media är det dock oftast den ansvarige utgivaren som ska ställas till svars, vilket i praktiken betyder att den som har förtalats inte kan få rätt i en domstol.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0