Demonstrationerna i Hongkong

Poliser i Hongkong demonstrerade för dömda kollegor

Publicerad 23 februari 2017 kl 14.20
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Tiotusentals poliser demonstrerade under onsdagen till stöd för kolleger som dömts till fängelse för att ha misshandlat en demonstrant under mass­demonstrationerna i Hongkong 2014.

Dela artikeln

Över 30.000 nuvarande och tidigare poliser samlades tillsammans med sina familje­medlemmar på en fotbollsarena för att visa kollegerna sitt stöd.

Sju poliser dömdes förra veckan till två års fängelse vardera för misshandeln av den 41-årige demonstranten Ken Tsang i oktober 2014. De poliser som nu protesterar tycker att domarna är alldeles för hårda.

– Jag är ledsen och sörjer över att de behandlas som kriminella. De gjorde bara sin plikt som polismän, kommenterade en polis i ett tal.

Under demonstrationerna likställde poliserna sig själva med förföljda judar.

– Jag skulle vilja säga att det är som under andra världskriget. Vi är judar. Och vi förföljs. Vi är judar som förföljs av nazister, visst är vi? sade en av talarna och fick ett rungande "ja" till svar.

Jämförelsen har mött stark kritik från Israels konsulat i Hongkong, skriver SCMP. "Vi önskar att inga ytterligare referenser till Förintelsen görs", heter det i ett uttalande.

Socialarbetaren Ken Tsang var en av aktivisterna under ockupationerna och demonstrationerna hösten 2014. I samband med att ockupanterna skulle tvångsevakueras från finans­distriktet Admiralty hällde han någon form av vätska över de poliser som deltog i insatsen.

Tsang gjorde våldsamt motstånd när han skulle gripas, men övermannades till slut och försågs med handfängsel av de ingripande poliserna. Därefter överlämnades han till en särskild polisenhet som hade i uppgift att transportera honom till arresten.

Istället för att omedelbart föras till polishuset som de andra omhändertagna demonstranterna ville poliserna hämnas för att 41-åringen attackerat deras kolleger. Han bars iväg till ett gathörn där han slängdes ned på marken och överöstes med sparkar och slag.

Händelsen fångades på film av ett TV-team och fick därför enorm uppmärksamhet. Det var inte den enda incident där poliser misshandlade demonstranter under demonstrationerna i Hongkong 2014, men den utan tvekan bäst dokumenterade.

De senaste årens händelse­utveckling i Hongkong, med mass­demonstrationer och korruptions­härvor, har varit svåra att tackla för den tidigare brittiska kolonin som varit en del av Kina i snart 20 års tid.

Hongkong administreras som en så kallad "särskild administrativ region" under devisen "Ett kina – två system" där regeringen i Peking låtit invånarna behålla sin kapitalism och sina medborgerliga fri- och rättigheter. Många är emellertid missnöjda med att den demokratiserings­process som påbörjades under det brittiska styret stannat upp och inte utvecklats.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0